Vitamín D

09.01.2014 15:44

 

Kam nechodí slunce chodí lékař. Toto pradávné přísloví si lidi nevymysleli jen tak pro nic za nic. Jako každý živý tvor na zemi i my jsme životně závislí na slunci. Slunce znamená život. Díky slunečním paprskům se nám vytváří v těle vitamín D. Ten považují mnozí odborníci za velice důležitý. Vitamín D má vliv na imunitní systém, protože pomáhá vytvářet  T-buňky (určitý druh bílých krvinek, který „požírá“ vše co do těla nepatří), které mají vliv na imunitu. Navíc napomáhá vstřebávání vápníku do kostí a tím pomáhá předcházet osteoporóze.

 

Vitamín D se v kůži tvoří přeměnou omega 3 nenasycených mastných kyselin, které se nacházejí ve stravě v rybím tuku, v konopném a lněném semínku, a taky malinko v ořeších. (Rybí tuk je nejsnadněji sehnatelný, ale zase může být zatížen těžkými kovy, které se rybám, vzhledem ke znečištění moří, usazují právě v tucích. Navíc ryby, které nejsou volně ulovené ale chovají se v mořských rybích farmách, mají oproti svým volně žijícím kolegyním omega 3 v tuku nepatrně, protože volně žijící ryby jej získávají pojídáním mořských řas).

 

Pokud chcete ze slunce získat vitamín D  tak je třeba vědět něco o vlnových délkách slunečního svitu. Dostatečná ochrana před tím, aby slunce mělo ten správný pozitivní vliv, je dostatek antioxidantů a potom opalovat se správně. Pokud chceme ze slunce získat vitamín D, je potřeba mít v těle beta karoten protože je prekurzorem, a dostatek cholesterolu, opalovat se v dobu polední, kdy dopadají paprsky správné vlnové délky. Chce to ale činit krátce, bez ochranných krémů – ochrání nás antioxidanty, které bychom měli jíst. To způsobí, že paprsky proniknou do kůže, ale nedostanou se to do hloubky, aby to poškodilo kolagen. A pak je dobré hned se nesprchovat a nechat to působit, aby se  to stihlo během několika hodin vstřebat, nejlépe do druhého dne do rána. Myslím, že je dobré být namazaný nějakým přírodním olejem, třeba olivový nebo kokosový, protože v tuku se vit. D snáze udrží a přetváří vlastně na ten správný vitamín D2.

 

Sluneční záření je pro nás velmi důležité, a spíš než obličej, bychom měli vystavit slunci ruce, nohy, břicho záda, které slunko celý rok nevidělo. Je třeba opalovat se správně, tedy krátce, na začátek 10-15 min, ale na celé tělo. A postupně tu dávku zvyšovat. To pomáhá zlepšovat hladinu vitamínu D.

 

 

Rozdělení Omega 3 kyselin podle článku: (je to jen můj zkrácený volný překlad)

 

https://blogs.naturalnews.com/3-omega-3s-do-you-know-the-difference/

 

Omega 3 mastné kyselin snižují cholesterol, zlepšují mozkovou činnost, a udržují nám mladistvý vzhled, snižují záněty, pomáhají k obnově a promazávání kloubů. Je několik druhů omega 3 mastných kyselin a každá z nich má specifické vlastnosti. A potřebujeme je všechny.

 

ALA (Alpha-linelenic acid) tu obsahují zejména pevninské rostliny. Lněné semínko, lněný olej a mnohé ořechy obsahují velké množství ALA. Žádné oficiálně stanovené množství ALA zatím nebylo stanoveno. Jen pro diabetiky II typu se doporučuje 600-1200mg/den jako prostředek ke snižování symptomů tohoto onemocnění. Velké množství se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám. (Vím, že jsem to už někde četla, ale nevím proč.)

EPA (Eicosapentaenoic acid) tu obsahují zejména mořské řasy, kryl a rybí olej. EPA se většinou tvoří uvnitř mořských řas a je základem potravního řetězce. Tělo je schopno přeměnit EPA do DHA, ale ne obráceně. EPA je druhá nejdůležitější omega 3 mastná kyselina pro lidské tělo.

DHA (Docosahexaenoic acid) se nachází zejména v živých mořských řasách a krylu. DHA je jednou z nejdůležitějších mastných kyselin pro člověka, a přesto mnoho lidí žije bez ní. Zajímavostí je, že tělo dokáže přeměnit ALA kyseliny do DHA, ale je to velmi neefektivní. Změna z EPA do DHA je naproti tomu efektivní mnohem víc.