Volné kyslíkové radikály (vkr) a antioxidanty
Každý proces v těle, který probíhá, každé nadechnutí je spojené s oxidací. Při této oxidaci vznikají ty oxidanty, kterým říkáme volné kyslíkové radikály a to jsou vlastně látky, kterých je mnoho, a které nám škodí. Samozřejmě tomu nemůžeme zabránit, musíme dýchat a musí se glukóza, jako naše hlavní palivo, rozkládat. Ale čemu můžeme zabránit, a z čeho vznikají také vkr, tak to jsou naše špatné zvyky jako například: kouření, jídlo smažené nebo hodně tmavě pečené. Také při intenzivním sportování vznikají vkr. Slunění uvolňuje velké množství vkr. Pokud člověk trpí i nějakým chronickým zánětem, který jej třeba ani nijak neobtěžuje, tak i to zvyšuje vkr. I zvýšená hladina hmocysteinu v krvi zvyšuje vkr. Takže je potřeba dodávat tělu antioxydanty.
Antioxidanty:
Beta karoten tedy vit. A, (jsou obsaženy např. žluté a oranžové paprice, mrkvi, dýni...)
vitamín C,
vitamín E,
selen,
zinek,
glutathion (tělu je vlastní a s věkem ubývá – je to kombinace esenciálních aminokyselin);
koenzym Q10 (též s věkem ubývá, je tělu vlastní, ale je třeba tělu dodávat - i proti KVO, stačí 30mg denně, koenzym Q10 pomáhá správně „dýchat“ srdečnímu svalu a pomáhá i při srdečních aritmiích, a skoro nutný je po infarktu, aby se srdce, jež dostalo zabrat, zregenerovalo.)
flavonidy – rostlinná barviva, takže převedeno na potraviny jsou prospěšné například všechny bobule – rybíz, maliny, ostružiny, borůvky, angrešt, jahody, víno, třešně, višně a údajně mimořádně blahodárný je rakytník a kurkuma – a samozřejmě také veškerá barevná zelenina
melatonin – je hormon produkovaný epifýzou (šišinkou), vytváří se v těle v noci když spíme, ale je k tomu potřeba co největší tma, takže dobře utemněný pokoj ve městě, nebo nejlépe zakrytí očních víček škraboškou
- nejnovější poznatky prokázaly, že melatonin vzniká též v trávící trubici (jeho obsah je zde až 400x vyšší než v šišince)
- je to zřejmě nejdůležitější antioxidační látka v těle, která pomáhá i při boji s rakovinou
- višně obsahují melatonin