Bijme na poplach a nejezme geneticky modifikované plodiny! Působí totiž v našem těle stejnou paseku jako antibiotika

29.03.2016 16:55

O tom, že geneticky modifikované plodiny nebudou to pravé ořechové a nasekají, zejména v přírodě, víc škody, než užitku, už jsem jeden článek napsala: https://www.recenznik.eu/news/proc-nechci-jist-geneticky-modifikovane-potraviny/

To se ještě ale pořád nevědělo, jak moc škodlivé a nebezpečné mohou být pro člověka. I když už se to dalo tušit z náznaků probublávajících tu a tam na povrch, do médií. Už jen zkušenost prostého zemědělce, že když postavíte krávu před dvě hromady kukuřice, kde jedna GM je a druhá není, vybere si tu nemodifikovanou, by prostému zemědělci napověděla, že tudy cesta nevede. Ale kdepak by si genetický inženýr nechal radit od němé tváře, že? On, inženýr, pán tvorstva…

Dnes už ale i vědci bijí na poplach. Nedávno jsem v pořadu Kupředu do minulosti na ČRO Dvojce zaslechla rozhovor s mou oblíbenou vědkyní, fyzioložkou prof. Annou Struneckou, která se do nastudování problematiky GMO vložila s vervou sobě vlastní. A zjistila další hrůzné aspekty okolo geneticky modifikovaných plodin. Inu přečtěte si to sami:

 

„Já jako bioložka, jsem z počátku měla takový názor, jaký hlásají výrobci GMO potravin. Člověk totiž šlechtil odpradávna. A dnes už nemáme žádné původní rostliny, které byly kdysi dávno. Navíc libová prasata má každý rád. Tedy pšenice je dneska plodnější a nelehá si, bohužel má ale zase více lepku. Čili člověk šlechtí vše a genetická modifikace se mi zdála jako výdobytek vědy, která si s tím umí rychle poradit. A já jsem to vlastně ve stejném smyslu napsala i v té své první Době jedové, protože jsem byla přesvědčená, že to může lidem přinést mnoho a mnoho výhod. Geneticky modifikované plodiny se rozšířily ve Spojených státech amerických. Takže celá Amerika nám dneska představuje obrovsky velký testovací soubor, co to s lidmi udělá. Jenomže je tady ten háček, že se právě ukazuje, že zabudování insekticidu, kterým se stříkaly plodiny, když rostly na poli, zůstává v plodinách a dostává se do naší stravy. Jedná se zejména o insekticid Roundup, který obsahuje glyfosát, který se dostane do rostlin, aby je chránil před těmi škůdci, tak ono se myslelo, že to člověku nebude škodit. Vědci to totiž měli docela dobře promyšlené. Protože ten glyfosát brání takzvanou „šikimátovou dráhu“ metabolickou, a tu člověk nemá ve svém těle. Čili teoreticky by glyfosát neměl být pro člověka jedovatý, ani kdyby ho snědl.

Jenomže ono se mezitím zjistilo, že člověk má ve svých střevech obrovskou populaci bakterií, tzv. mikrobiom, a tvrdí se, že máme ve střevech 10x až 100x více buněk bakterií, než je buněk našeho těla. Čili, že ten svět bakterií asi 100x převyšuje počet našich buněk, a tento mikrobiom člověk potřebuje k tomu, aby byl zdravý. Oni nám vyrábí vitamíny, taky aminokyseliny, oni v našem těle ovlivňují kde co a dokonce prý ovlivňují i náš mozek, jací jsme, jestli jsme hubení, nebo tlustí. A tyto GMO plodiny, které v sobě mají zbytky toho glyfosátu ničí tyto bakterie v našem těle, které právě mají tu šikimátovou dráhu. Takže člověk, který sní tyto GMO plodiny, tak je jak kdyby měl kůru antibiotik, má zkrátka zničené bakterie ve svém těle. To je jedna věc. A druhá je, že rostliny, které jsou takto vypěstované, mají prudce snížený obsah manganu, takže my v té rostlinné stravě máme nedostatek manganu.

A už jsem zase viděla rozsáhlou publikaci amerických autorů, který ukazují celou širokou síť, co všechno může v člověku způsobit, když máme nedostatek manganu. Zase jsou tam nemoci všeho druhu: Alzehimerova nemoc, Parkinsonova nemoc, autismus, srdečně-cévní nemoci, rakovina i zánětlivé procesy. Takže když jsem četla tu publikaci, od renomovaných vědeckých autorit, tak mi z toho začalo být úzko. A začala jsem cítit jako velikou chybu, že tvrdila, že ty GMO jim nemohou uškodit.  Takže já osobně se budu snažit, jakmile narazím na nějaké GM výrobky, tak to rozhodně nekupovat. A doufám, že to bude označeno.[1]

Teď jsme v ohrožení, že se k nám z Ameriky začne dostávat spoustu výrobků, které nejsou označeny, jestli obsahují GM plodiny, protože Evropská komise bude schvalovat, jestli to označení být musí, nebo ne. A samozřejmě je Evropská komise pod velkým tlakem amerických výrobců, aby to označeno být nemuselo. „To, že Evropská unie nebude trvat na označování výrobků obsahujících GM plodiny, tak to ve mně vyvolává hrůzu a jakkoli nejsem zastánkyně nějakých konspiračních teorií, tak pro mě už to zavání až genocidou.“[2] Dodává s lehkým zděšením prof. Strunecká. Takže já radím, přemýšlejme o tom, co kupujeme a ovlivňujme, co ovlivnit můžeme. A když se kolem vás mihne nějaká petice proti GMO, nebuďte lhostejní a podepisujte. Jde toiž o naše zdraví a budoucnost našich dětí.

 

Autorka článku: Tereza Marková

 

[1] Český rozhlas Dvojka, Kupředu do minulosti 2016-03-08 prof. Anna Struecká https://www.rozhlas.cz/dvojka/kupredudominulosti/_zprava/pozor-na-geneticky-modifikovane-potraviny-v-tele-pusobi-jako-antibiotika-varuje-profesorka-strunecka--1591819

 

Diskusní téma: Bijme na poplach a nejezme geneticky modifikované plodiny!

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek