Dušek, Jaroslav; Brzáková, Pavlína: Tvarytmy, Eminent 2014

09.04.2015 15:40

Další kniha, která vzešla ze spojení Dušek - Brzáková si nic nezadá s tou předešlou. Ačkoli hlavním tématem knihy by mohla nebo měla být tma – už podle názvu „tvary tmy“, není to tak docela pravda. Byť v knize o obou svých dosavadních pobytech ve tmě pan Dušek hovoří velice podrobně a zajímavě. Ale kniha se jmenuje „Tvarytmy“, takže se to dá rozložit i jako „tma, rit, my“, což mi přijde trefnější definice Jaroslavových filosofických úvah, kterých je kniha plná. Jardovy příznivci budou z knihy nepochybně nadšeni. Co by na ní řekli Jardovy odpůrci nedokážu posoudit - patřím k první skupině. Knihu proto velmi doporučuji všem těm, kteří rádi přemýšlí a hloubají nad životem optimisticky. Možná, že stoupenci spolku Sisyfos se ke knize nějak nelichotivě vyjádří, nepochybně velice vědecky fundovaným výrokem, oháněje se nominacemi na Bludný balvan. Nu což? Budiž jim to přáno. (Inu nebude to prvně, co se „mistři tesaři utnou“...)

Jarda je skutečný mistr slova. Sám k tomu říká, že „podstata života se zrcadlí ve slovech“. Jak jinak by si mohl povšimnout, že „možná nastává doba, kdy nahlédneme, že jsme nebe s péčí zaměnili za nebezpečí“. Nebo si klade otázku, „jestli se v touze pomoci, neskrývá touha po moci“? Jazykové hry jej nesmírně baví, a proto se můžeme dozvědět, že „vesmír je ves míru žijící ve smíru“. No není to krása? Ale slova můžeme používat i podivně. Například: Život je boj. „Jsme v hypnotickém rámci, kde  se většina světa zabývá  obětováním se, třeba i za takzvaně dobré věci. Slovo boj se stává tak běžným, že přestává být zápolením. Bojuje se proti globálnímu oteplování, proti chudobě“, proti korupci. Bojujeme pro dobro věci. My dokonce bojujeme i za mír! Mimochodem, Jarda se někde nechal slyšet, že bojovat za mír, má podobnou výpovědní hodnotu, jako souložit za panenství…

Jaroslav v knize samozřejmě mnohokrát mluví o indiánech, zejména o svých oblíbených Toltécích. Ale často zmiňuje i jiná nábožneství a flosofcké směry. Některé jeho pohledy na Bibli a Ježíše mi připadají nesmírně zajímavé. Například o biblickém „milujte se množte se“ říká: „Milujte se a množte se v hlubokém smyslu také znamená ´buďte v souladu se sebou samými a rozvíjejte své vnitřní prostory´. Rozvíjejte mohoucnost. Rozvíjení mohoucnosti, potenciálu, společné souladné udržování prostoru společným harmonickým vědomím, v tom tkví opravdový převrat. Obrácení. Bude zajímavé, čeho se dočkáme.“  V souislosti s netradičními přístupy ke křes´tansstvíčasto cituje knihu Aramejský otčenáš a knihu Meditace o Genesi od Niela Douges-Klotze. Obě mám v merku.

Zajímavý je Jaroslavův přístup k chápáním času. Ve starověkém Řecku rozdělovali čas na kairos a chronos. A zatímco jsme všichni v zajetí času chronos (vstáváme v 7h, abychom v 8h byli v práci), a neustále pláčeme nad tím, že nemáme čas a nestíháme. Všichni však dokážeme dobře kooperovat s časem kairos a toužíme po něm (teď právě je čas na jídlo, nebo na spánek, protože mám chuť a chce se mi, bez ohledu na to, kolik ukazují ručičky hodin). Zkrátka chronos se nám snaží vnutit do života řád, ale přitom to neodpovídá našemu duševnímu i biologickému nastavení, takže ve výsledku nám hodinový řád vnáší do duševního bytí slušný chaos. Taky vám to připadá jako oxymóron – uspoŘÁDaný přesně rozčleněný chaos? Vítejte v moderním světě, takhle my žijeme! 

Celá kniha plná úžasných myšlenek. Je psaná čtivě a nutí člověka přemýšlet. A to je dobře. Všude se na nás valí nejrůznější informace, které hltáme jednu za druhou, až možná zapomínáme myslet. Pro všechny, kteří se chtějí zastavit, zamyslet a ještě přitom nasát pohodovou a přátelskou atmosféru jsou určené řádky netradiční knihy s netradičním názvem Tvarytmy. :) 

Autor článku: Tereza Marková

Diskusní téma: Tvarytmy

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek