Kašpar, Tomáš: Krutá hra o tvé zdraví, Budeš figurkou neb hráčem? Akademie úspěchu 2016

03.02.2017 15:25

 

S panem Kašparem bychom si nejspíš skvěle popovídali, kdybychom se setkali. Většina knih, které jsem v posledních pěti letech přečetla, se víceméně překrývá s informacemi, které tak krásně čtivě shrnul do své publikace pan Kašpar. Byl rychlejší a odvážnější. Já bych takovou knihu asi nenapsala, i když vlastně tak trochu a mnohem pomaleji se jednotlivým tématům věnuji zde tady na Recenzníku. A lhala bych, kdybych tvrdila, že v této knize pro mne nebyly žádné nové informace. Právě naopak. Tomáš naprosto krásně, stručně a jednoduše shrnuje a vysvětluje to, co bychom měli vědět, abychom si mohli splnit to, co si stále všichni přejeme: být zdraví, šťastní a veselí :)

Rozhodně doporučuji tuto publikaci přečíst každému. Já vím, že to píšu o každé knize, ale když si vezmete, že tato kniha je shrnutím mnohých z těch, na které tu píšu recenze, tak tato se fakt vyplatí: je útlá a nabitá. Pravda, lepší než jednou přečíst, by bylo ji komplet nastudovat, ale chápu, že do toho se pouští jen opravdoví nadšenci :)

 

Takže o čem, že se v knize vlastně mluví?

Velkým tématem knihy je „moderní mor“ dnešní vyspělé společnosti a to je cukrovka, potažmo metabolický syndrom. Autor podrobně vysvětluje glikemický index a dopady této cukrové houpačky na další a další oblasti v našem těle. Vysvětluje, že šlechtěním a genetickými úpravami se z pšenice stal supersacharid, který našemu zdraví vůbec neprospívá. Při čtení knihy se člověk rozmýšlí, co do své pusy vrazí a co si raději odepře.

 

Autor vyvrací některá klišé: třeba, že tučná strava je nezdravá. Naopak správná tučná strava, nejenom, že je zdravá, ale například každodenní konzumace ořechů prý vede k hubnutí. Uvidíme, testuji to na sobě. (PS: Po měsíci bez pšenice a výraznějším baštění ořechů se zdá, že fakt splaskávám...) 

Dalším zažitým klišé je, že mléko je potřeba, protože obsahuje vápník. Poněkud nám uniká fakt, že mléko je určené pro kojence a kravské mléko pro telata. Ani jedno nejsme. A v těch zemích, kde lidé nejvíce konzumují mléko a výrobky z něj, také nejvíce trpí osteoporózou, roztroušenou sklerózou, leukémií a diabetem 1. typu. A hádejte odkud bere kráva vápník, aby ho mohla dát do mléka? Správně, z rostlin. Ale ta „masáž“ za to, že mléko je nezbytné, je fakt masivní. (PS: Snažím se omezit i mléčné výrobky. Vzdát se pšenice a cukru jde snadno. Ale těch sýrů... těch sýrů se vzdát nedokážu...)

Kniha nezapomíná ani na duši a duševní stránku, která je nesmírně důležitá a je třeba jí propojovat s tělem. Člověk by měl čistit nejenom svoje tělo, ale i mysl a projevovat své emoce. Nenabádá však k jejich nekontrolovatelnému ventilování, ale k jejich vědomému sdílení v bezpečném prostředí plném přijetí a prostém odsuzování. A mít takové prostředí není samozřejmé. Sice to chvíli trvá, ale dá se vytvořit.

 

Nebudu tu psát o všem, čemu se autor v knize věnuje, ale věřte mi, fakt stojí za to si knihu přečíst.

Jedinou výtku bych měla. V knize je pozvání k nahlédnutí na stejnojmenné stránky www.hraozdravi.eu , kde mají přibýt další podnětné informace, ale zatím se tak nestalo a stránky jsou ve výstavbě. Snad ne na dlouho :)