Kuchař, Jiří: Ayahuasca aneb tanec s bohy, Eminent 2013

13.11.2016 12:34

Jiří Kuchař, obyčejné jméno pro vskutku neobyčejného muže, který umí „uvařit“ nejednu zajímavou knihu z mnoha rozličných surovin. Jeho záběr je tak široký, že to zavání příbuzenstvím s Járou Cimrmanem. Jiří ale není postavou vymyšlenou, ale zcela reálnou a vtělenou do pohledného sympatického chlapíka. Kromě toho, je jedním z našich největších teoretických znalců alternativní medicíny a je i vydavatelem knih: patří mu nakladatelství Eminent, a knihy nejen vydává, ale i hojně píše. Kdo chce, ať si o jeho Hitlerově sbírce, Praze esoterické, Světě přírodních antibiotik, Hořké pravdě o sladkém cukru a v podstatě i o kuchařce (jak jinak od Kuchaře) vyhledá informace sám. Já dnes budu psát o jeho zkušenostech s ayahuascou, liánou smrti.

Inspirace, pro Kuchařovu cestu do Jižní Ameriky, se započala dávno předtím... Jiří měl bratra Zbyňka, který v mladí tragicky zemřel. A protože si byli velmi blízcí a Jiří tu osudnou noc měl nevysvětlitelný duchovní zážitek uprostřed snu, zrovna ve chvíli, kdy docházelo k oné tragédii bratrova odchodu, začal se tedy zajímat, jestli je nějaký život po životě a jestli se s bratrem ještě potkají. A posléze přišlo setkání s malířem Otto Plachtem, který maluje díla inspirovaná ayahuascou. Tak vznikl nápad setkat se s Ní osobně přímo v amazonských pralesích.

Ayahuasca je nápoj uvařený z jednoho druhu amazonské liány, používaný jihoamerickými indiány k léčení a poznávání světa. Ayahuaca je psychedelikum. Ačkoli psychedelika se dle zákona řadí mezi drogy, nejsou drogou v pravém slova smyslu. Nezapadají v mozku do dopaminových receptorů, jako běžné drogy (mimo jiné i alkohol, cigarety a další neřesti), takže nezpůsobují závislosti. Psychedelika zapadají do receptorů serotoninových, takže jsou takovým zesilovačem emocí, nelze se jimi předávkovat a zemřít na intoxikaci touto látkou. Psychedelika prý dokáží člověka vzít na velice krásný, ale i na velice děsivý trip, záleží zejména na momentálním duševním rozpoložení. To, co je ale na psychedelikách nejpřínosnější, je skutečnost, že mohou významně napomoci při duchovním růstu a rozvoji člověka, tak jak tomu bylo odpradávna mezi šamany. Chce to ale určitou delší a specifickou přípravu... 

Jiří tedy poměrně podrobně popisuje, jak ayahuascu vypil a co potom zažíval, jak fyzicky, tak v mysli. To se nedá v recenzi popsat, to si musíte přečíst sami. V knize ale nejsou jen zážitky s ayahuascou, ale také setkání s duchovním učitelem, který mu pomohl nový zážitek vstřebat a vysvětlit. Pan Kuchuař byl v Peru omylem nespravedlivě zatčen a držen tři dny ve vězení. Celý Jiřího jihoamerický pobyt je popsán v jeden velice silný a intenzivní zážitek, takže se od knihy lze utrhnout jen velmi obtížně. Radost si počíst!

 

Je to tak, prostě se mi v životě stává, že mě určití lidé nadchnou a jsou mi tak nějak bytostně blízcí. Pan Kuchař je jedním z nich, i když se (zatím) neznáme. :) Pokud se zrovna nebudete chtít pustit do žádné z jeho knih, což je, myslím, velká škoda, poslechněte si alespoň některý z jeho rozhovorů, které poskytl v rozhlase. I ty stojí za to a jsou velmi silné, stejně jako on sám.

 

www.eminent.cz Zde vychází všechny knihy Jiřího Kuchaře

V pořadu Čro Dvojka: Šťastnou cestu: https://prehravac.rozhlas.cz/audio/2633455

V pořadu Martiny Kociánové jako dopolední host, i v pořadu Kupředu do minulosti na čro Dvojce spolu s Mudr. Josefem Jonášem: https://prehravac.rozhlas.cz/audio/3355205

V pořadu U Kalicha na čro Dvojce: https://prehravac.rozhlas.cz/audio/3497188 

Autorka článku: Tereza Marková