Lipton, Bruce PhD: Líbánkový efekt, aneb jak vytvořit nebe na zemi, Anag 2013

18.01.2019 16:38

Být zamilovaný... Krása... Kdo by to neznal? Všichni víme, o čem je řeč. Ne všichni ale víme, co to je být šťastně zamilovaný. Ten kdo to zažil dobře ví, jak intenzivní a krásný pocit to je. Bruce Lipton patří k oněm šťastlivcům, kteří to smí znát. A protože je to buněčný biolog a veškeré procesy, které se v našem těle dějí se dají vysvětlit nějak vědecky, vysvětluje i takový fenomén jakým je láska právě biologicky.

Být ve stavu zamilovanosti našemu tělu nesmírně prospívá. Pro ty, kteří by snad chtěli žehrat na svůj osud, neboť partnerské lásky dosáhnout nemohou, anebo mohou, ale jen velmi nepravděpodobně (my osoby s různě rozsáhlým fyzickým poškozením o tom víme své), má Bruce dobrou zprávu:

„Nemusí se ale nutně jednat o zamilovanost do člověka, ale o jakési životní nadšení do činností, které milujeme. Pro někoho to může být sport, zahradničení, vaření, malování, hraní na hudební nástroj. Zkrátka cokoli, co člověka nesmírně baví a je pro to zapálený. Láska je totiž velmi silná pozitivní emoce.“

 

A teď trochu té biologie:

„Když vaše mysl vnímá prožitek lásky, mozek vylučuje do krve neurochemické látky jako dopamin, oxytocin a růstový hormon. Pokud jsou tyto chemické látky přidány do kultivačního roztoku buněk v plastické misce, buňky reagují silným a zdravým růstem. Totéž se projevuje u buněk v tělesné - kůží pokryté - misce – ano, když jste zamilovaní, jste obecně zdravější a plní života.“

Láska coby chemický elixír života? Hm, to zní dobře, to si nechám líbit. Ale už slyším škarohlídy provolávat okřídlené: „Nic netrvá věčně, ani láska k jedné slečně.“ Elixír vyprchal... Nikdo tomu na počátku vášnivého vztahu nevěří... Stačí se však rozhlédnout kolem sebe. Ono „a žili spolu šťastně až do smrti“ ale nemusí být citátem pouze pohádkovým soudí Lipton.

„Štěstí je stav mysli!“ hlásá další z lidových mouder. Stačí dobře ovládat své myšlenky a pocity. A když se toto naučíme, může to být stejně „snadné“ i s láskou. Bruce vysvětluje:

„Vaše mysl totiž vezme všechny vaše myšlenky a promění je v chemikálie, které pak proudí tělem. Proto je důležité být ve stavu zamilovanosti co nejdéle.“

Ano, naše mysl vezme všechny naše myšlenky. A každý dobře ví, že je zhola nemožné, být pořád pohodově naladěný a do života natěšeně naspeedovaný. Něco jiného si přejeme a něco jiného žijeme. Pořád sníme o tom, co by mohlo nebo mělo být, a co nechceme, aby bylo. A skutečnost pokulhává, jak prokazuje vědecká studie:

„Po roce 2010 jistili výzkumníci z Harvardské univerzity, že lidé tráví skoro polovinu času, kdy jsou vzhůru, přemýšlením o něčem jiném, než co zrovna dělají, a tyto „toulavé“ myšlenky v nich vyvolávají pocit, že jsou nešťastní (dokonce i tehdy, když se jim myšlenky zatoulají k příjemným věcem). Autoři píší: „Závěrem lze říci, že lidská mysl je toulavá a že toulavá mysl je nešťastná mysl. Schopnost přemýšlet o něčem, co se zrovna neděje, je kognitivní výdobytek, za který platí cenu naše emoce.“ Nešťastný pocit vyvolaný toulavou myslí ovšem zhoršuje fakt, že zatímco se naše mysl toulá, naše neviditelné podvědomé programy často sabotují naše životní touhy.“

Studie dále zjistila, že u lidí, kteří se milují, se mysl zatoulá jen v 10% času. To vysvětluje, proč zamilovaní snáze jednají vědomě. Když jsme dbalí – ne jen tehdy, kdy se věnujeme sexu – přání a tužby naší vědomé mysli se projeví v našem životě. Tím zajistíme, aby byl líbánkový efekt trvalý!“ (s. 80)

Inu, asi se budeme muset vrhnout i na studium Eckharta Toleho a jeho Moc přítomného okamžiku, abychom dokázali dotáhnout k dokonalosti jak život, tak lásku a vlastně i zdraví.

 

My v Čechách říkáme že: „Láska hory přenáší!“ Co to znamená v praxi? Že nemusí dojít k opadnutí našeho životního nadšení a navrácení do starých kolejí hluboko zakořeněných v našem podvědomí. Bruce v knize radí celou škálu postupů, jak na to. Takže přátelé, je to jen na nás.

„Jsou dva způsoby jak žít. Jeden, jako že nic není zázrak. Ten druhý, jako že vše je zázrak.“ (A.Einstein.)