Makové koule na doplnění vápníku a minerálů

30.07.2014 11:19

Když jsem před časem objevila makové koule, naprosto jsem jim propadla. Nemám je sice v lednici pořád, ale když je udělám, dětem jen horko těžko vysvětluju, že si můžou zobnout jen tři, čtyři koule denně. Mák, který je významnou složkou makových koulí je skvělým zdrojem přírodního vápníku a taky železa. Koule jsou nepečné a slazené medem a rozinkami, není v nich žádný cukr, který by nám právě získaný vápník nepozorovaně zase odnesl z těla ven... Takže co budem potřebovat a jak na to:

- 250 g máku - mletého, nebo si jej namelte

- 100 g lískových nebo vlašských ořechů

- 100 g rozinek (doporučuji nesířené)

- strouhaný sušený kokos - na obalení koulí

- 2-3 PL medu, dá se použít i pastovaný, budete-li rozpouštět zcukernatělý, tak jedině ve vodní lázni a pomalinku, teplota by neměla přesáhnout 40°C, jinak by se z medu vytratily cenné látky. Pozn. Med je dobré skladovat při pokojové teplotě, nepotřebuje být v chladu, pak rychle cukernatí (mimochodem kvalitní med cukernatí vždy). Med nemá rád světlo, protože včely mají v úle tmu a teplíčko - slunce tam zkrátka nezasvítí, jak je rok dlouhý (nebo včelař pilný), takže já se snažím doma medu nastolit podobné podmínky jako v má v úlu - teď už jen abych byla pilná jako ta pověstná včelka...

 

Postup: 

Ořechy nasekáme, nebo rozmixujeme v mixéru.

Rozinky zalijeme vodou a necháme nabobtnat, klidně až 24h - ale já je obvykle namočím jen na chvíli do horké vody a když to vystydne, tak se rozinky s trochou vody rozmixují.

Smícháme rozinky s ořechy, přidáme namletý mák a med a uděláme těsto.

Pokud bylo vody v rozinkách moc, přidáme lněné semínko, klidně namleté, ono nám pojme vodu.

Z těsta uděláme koule a obalíme v kokosu, ale klidně i v ořechách, kdo má co rád. Skledujeme v lednici. Já obvykle těsto nacpu do sklenice a vždycky přes den vydloubnu jen kousek těsta a obalím v kokosu a rovnou to sníme, zbytek těsta nechávám zavřený ve sklenici v lednici, kde by těsto vydrželo i týden, kdybychom ho nesnědli dříve... Dobrou chuť a zdraví zdar!