Proč se po aspartamu tloustne a je zdraví nebezpečný, tedy kancerogenní

25.03.2016 20:30

Paní profesorka Anna Strunecká, fyzioložka, 1. 3. 2016 v pořadu Kupředu do minulosti Českého rozhlasu Dvojka,hezky vysvětlila, proč byste si rozhodně neměli osladit život aspartamem:

"Aspartam má navodit sladkou chuť, protože člověk má rád sladké. My lidi vlastně dokážeme mít až závislost na sladkém. No a někdo si myslí, že začne žít zdravě a nebude sladit cukrem, což je  pořádku. Problém ale je, když začne sladit umělými sladidly, třeba aspartamem. Aspartam vám totiž podráždí chuťové pohárky na jazyku. Ty vyšlou do mozku zprávu, že jste pozřela sladkou chuť, mozek dá signál do střev, že přichází sladká potrava, ale žádá sladká potrava nepřichází.

Střeva vyloučí hormon hladu grelin a výsledkem je, že člověk dostane hlad a požaduje další potravu a dožaduje se jí. A pak ještě máme hormon leptin a to je hormon nasycenosti, a ten na základě toho signálu, že dostáváme sladkost, se taky uvolní. Ale zase mu žádná zpráva o tom, že je tělo nasyceno nepřichází. A tak se stane, že tělo ztrácí citlivost na leptin. Takže aspartam vyvolává přejídání a obezitu. Lidi jedí víc. A přitom ho údajně jíme proto, abychom netloustli.

Když aspartam spolknete, tak on se už při třiceti stupních Celsia rozkládá. A rozloží se na dvě aminokyseliny - fenylalanin a kysleina aspartamovou, a na metanol. V České republice není třeba nikomu vysvětlovat, že metanol zdraví neprospívá. Je pravda, že když vypijeme jednu láhev Coca Coly oslazené aspartamem, tak je v ní 56mg metanolu a po tom neoslepneme ani nás to nezabije. Když si hodíme aspartam do kávy, udělá se tam jenom trochu metanolu. Ale metanol se nám dostane do jater a ty ho rozloží na formaldehyd a to už je prokázaný kancerogen. A ten se naváže na naše nukleové kyseliny a tam se hromadí a hromadí a hromadí. A když si budete deset let kafíčko sladit aspartamem, najednou se objeví rakovina a nikdo neví proč a nikdo nechytí aspartam za ruku. A ta kyselina aspartamová vám způsobí, že ta rakovina rychleji poroste, když s ním budete sladit pořád dál. A ta kyselina aspartamová dráždí glutamátové receptory, které máme v mozku, střevech i srdci. A když k tomu ještě snímee jídlo ochucené glutamátem, dochází k přílišnému dráždění těchto glutamátových receptorů, které nazýváme excitotoxicita, až je to může udráždit k smrti. U atletů nastává někdy syndrom náhlé srdeční smrti, a to se dnes vysvětluje tím, že když oni snědí nějaké jídlo ochucené glutamátem, zapijí to dietní colou, a mají málo hořčíku, který spotřebovávají při tom sportu, tak může přijít takový podnět, že to způsobí takovýhle malér."

 

Zkrátka a jednoduše, jsou méně zdravé potraviny, u kterých si můžeme říci ono okřídlené „všeho s mírou“. To ale u aspartamu neplatí. Ten do našich domácností a jídel prostě nepatří vůbec. Ví se to. Ví se to i mezi odbornou veřejností, mezi vědci a lékaři. Ale ten ekonomický tlak s aspartamem, kterého se vyrobí ročně několik milionů tun a je to velmi obchodovaná komodita, a jen v Americe ho mají v devíti tisících výrobcích, že nelze ze dne na den říci „stop!“. „Aspartam dokonce schválila Evropská agentura pro bezpečnost potravin jako bezpečné éčko,“ dodává pní profesorka a pokračuje:

„Věda totiž přináší kontroverzní nálezy a hodně záleží na tom, kdo tu studii platil. Výrobci aspartamu například mají vědecky „potvrzeno“, že aspartam neškodí ani fenylketonurikům. Fenylketonurici jsou lidé, kteří neumí metabolizovat fenylalanin. A aspartam se skládá ze dvou aminokyselin a fenylalanin je jedna z nich. Takže je jasné, jak je to pro ně nevhodné. Ale najdete takové vědecké studie, které budou tvrdit, že to fenylketonurikům neškodí. A představte si, že někdo dal dohromady skupinu takto nemocných lidí, pro které je tato látka velmi škodlivá a nebezpečná, a zaplatil jim, aby byli ochotní čtrnáct dní, nebo měsíc, tuhletu látku do svého těla dostávat. A pak podali důkaz, že to přežili a že jim to neškodí!“

Tak co, přátelé, dáte si colu light? Já ani ne. Samozřejmě, paní Strunecká je taky vědec a i ona může být někým zaplacená. Myslím si, že není. Ale rozhodně si myslím, že pravidlo předběžné opatrnosti u aspartamu platí dvojnásob. Aspartam je nějakých padesát let stará látka a to mi přijde, vzhledem k evoluci člověka, dost málo na to, aby byla bezpečná, nota bene když mnozí bijí na poplach, že je vyloženě nebezpečná a nedlouho po svém objevu byla zařazena mezi bojové látky Pentagonu.

 

Hlavní zdroj k poslechu zde: https://prehravac.rozhlas.cz/audio/3579201

Autorka článku: Tereza Marková

 

PS: Tady jen malé shrnutí, co že to ten aspartam je:

Aspartam je látkou, kterou objevili v roce 1965, a po několik let byla zařazena na seznamu bojových látek Pentagonu! Když se po objevení aspartamu tato látka v chemických laboratořích podávala myším, tak vědci vypozorovali, že myši byly nápadně obézní, a začala se u nich projevovat cukrovka. Tato látka totiž dokáže ovlivňovat nervovou činnost člověka, dokáže vyvolat bolesti hlavy, změny nálady, deprese, ztrátu paměti nebo navodit stav jako Alzheimerova nemoc. Dokonce může vyvolat slepotu a narušuje inteligenci! Ale je až 200x sladší než cukr a lidi ho ochotně snědí, protože je sladký. A co je sladké, to nám chutná. Čili naprosto výborná chemická neurotoxická zbraň. O to více je s podivem, že se nakonec aspartam dostal mezi tzv. neškodné látky, dokonce i do potravin pro děti! Dnes už si musíte dávat pozor, abyste se mu vyhnuli, tak je rozšířený. Smutné to je taky proto, že už na konci 60. let prokázal John Olney, že „aspartam poškozuje mozek, jak laboratorním zvířatům, tak dětem“. (Strunecká, Anna; Patočka, Jiří: Doba jedová, 2011, s.22) Výše popsaný seznam nežádoucích účinků aspartamu však není konečný, a oficiální dokument uvádí 92 symptomů působení aspartamu. Máte pravdu, není to jen hororové čtení. My ten horor žijeme: „Jsou pokusy na zvířatech, které byly krmeny aspartamem od početí do přirozené smrti. Dostávaly poloviční dávky, než jaké jsou jako bezpečnostní dávky pro člověka. A byl u nich zvýšený výskyt leukémie, lymfomů, nádorů mozku a nádorů plic. Citlivost zvířat a lidí je odlišná. Zrovna na citlivost aspartmu a glutamátu jsou lidé mnohem citlivější než experimentální zvířata.“ Uvedla Anna Strunecká v pořadu ČRO Dvojka Kupředu do minulosti 2014-05-27.

Diskusní téma: Proč se po aspartamu tloustne a je zdraví nebezpečný, tedy kancerogenní

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek