Strunecká, Anna: Stop cukrovce, Almi 2015

15.01.2018 10:24

Cukrovka – novodobý mor společnosti, která, zdá se, zajde na svůj přebytek. Na Zemi, již žije více než 7 miliard lidí a již více jak 2 miliardy z nich jsou obézní. Obezita bývá dokonce nazývána „nemocí chudých“, protože potraviny bohaté na prázdné kalorie jsou levné. Obezitě už se mezi odborníky říká „globezity“ a někdy i „diabezity“, protože obezita a diabetes jdou ruku v ruce. Diabetiků je 400 milionů. U nás je zhruba 900 tisíc diabetiků a z toho dalších 300 tisíc o své nemoci zatím netuší. A přitom při včasné diagnostice a pacientovu nasazení se lze diabetu II. typu během 8 týdnů zbavit. 

Prof. Strunecká čtenáře pečlivě krok za krokem seznamuje s tím, co to cukrovka je, co je inzulin a kde se tvoří. Dozvíme se, co je to metabolický syndrom a jestli už tedy není nejvyšší čas začít se sebou něco dělat. Dále uvádí, které potraviny a doplňky jsou pro diabetiky obzvláště vhodné. Například žitný chléb, protože pomáhá odstraňovat symptomy inzulinové rezistence. Další zajímavostí je, že není vhodné snídat lepek a kasein, protože mohou vyvolávat další autoimunitní choroby. Vysvětluje taky důvody, proč diabetici potřebují užívat některé suplementy:

- hořčík - pro diabetiky nepostradatelný. Dostatečný příjem hořčíku snižuje inzulinovou rezistenci, reguluje hladinu glukózy, podporuje imunitní systém,

zlepšuje citlivost na inzulin. Výrazně snižuje rozvoj diabetu. Je nutný pro syntézu glutathionu – šéfa antioxidantů. Užívejte hořčík v dávce 300-400mg denně, ideálně při snídani.

- zinek - je nepostradatelným prvkem pro výrobu a transport inzulinu. Beta-buňky obsažené ve slinivce mají vysoký obsah zinku, jeho snížený obsah v organismu ovlivňuje schopnost beta-buněk produkovat inzulin. Zinek se účastní skladování i sekrece inzulinu. Zinek pomáhá odstraňovat volné kyslíkové radikály. Jeho nedostatek má také svůj podíl na vzniku akné. Zinek zvyšuje produkci bílých krvinek a napomáhá tak proti infekcím. Zinek pomáhá vstřebávat vit. B6. Zinek zvyšuje výkonnost sportovců, plodnost a sexuální výkonnost mužů i žen a výrazně podporuje činnost imunitního systému. Je naprosto klíčový pro správnou funkci testosteronu. Zinek se přirozeně nachází v dýňových semínkách, v sezamových semínkách, ořeších, mandlích a kokosovém mléce. Pro ústní požití jsou vhodné organické sloučeniny zinku jako je citrát, octan, acetát a glukonát. Vstřebávání zinku podporují bílkoviny z mléčné syrovátky. Podání zinku se doporučuje u dětí s pomalým růstem nebo př i průjmovém onemocnění, mimořádně důležitý je u autistů.

Pozor! Káva jeho vstřebávání snižuje až o 50%. KÁVA obsahuje antioxidanty, proto může být pro diabetiky přínosná, ale neměla by se pít hnedle po jídle, kdy totiž může prudce zvýšit hladinu cukru v krvi a ovlivňuje regulaci glykemie a inzulinovou rezistenci. Dopřejte si tedy kávu i zinek, ale nikoli společně. 

- Vitamín D3 – ten má v těle tolik funkcí, že se chová víc jako hormon, než jako vitamín. Jeho ideální dávka v zimě je 4000IU. Za bezpečnou dávku lze považovat i dávku 10000IU denně. Nizká hladina vitamínu D může být spojená s rizikem cukrovky ještě těsněji, než obezita. Vitamín D3 se dá koupit v lékárnách, nebo si nechejte od svého praktického lékaře, vždy na zimu, předepsat pár lahviček Vigantolu. A celoročně jezte ryby a přiměřeně se vystavujte slunečnímu záření.

- Vitamín B3 – niacin, jeho hlavním zdrojem jsou maso a mléko, káva a kakao. Niacin pomáhá v dávce 1-3 g denně pro snížení hladiny triglyceridů a zvýšení hladiny HDL cholesterolu. To ale může mít nežádoucí účinky jako jsou bolesti hlavy nebo svědění či návaly. Jako suplement může být niacin podáván pouze ve formě inozitolu hexanikotinátu. 

- Vitamín B8 – inozitol, což je jednoduchý cukr, který v mnohém připomíná glukózu. Jeho nedostatek vyvolává hromadění tuků v játrech, metabolické poruchy ve střevech. Jeho nedostatek je těsně spojen s resistencí vůči inzulinu. Přirozeně se nachází v luštěninách, semenech, ořeších, celozrnných obilovinách, pivovarských kvasnicích a banánech. Inozitol má schopnost v těle napodobovat inzulin. Nedostatek inoztulu se u pacientů s diabetem projevuje změnou citlivosti prstů na rukou i citlivosti chodidel. 

- Vitamín B12 – kobalamin – je důležitý při krvetvorbě a je důležitý pro správnou funkci nervového systému. Vzniká v tenkém střevě činností bakterií. Přirozeně se nachází ve vejcích, hrášku, zelených fazolových luscích, mrkvi či rozinkách. Poruchou tvorby vit B12 můžou trpět lidé po léčbě antibiotik, pitím alkoholu a kouřením. 

- Chrom – snižuje koncentraci glukózy a rovněž zlepšuje triglyceridy a zvyšuje hladinu HDL cholesterolu bez jakýchkoliv nežádoucích účinků a naopak snižuje hladinu LDL choesterolu.

Poměrně dopodrobna se prof. Strunecká věnuje i problematice olejů a kyselin. V naší západní stravě máme nadbytek omega-6 mastných kyselin, které tělo také potřebuje, ale zdaleka ne v takové míře, v jaké mu je dopřáváme. Příznaky nadměrného příjmu omega-6 mastných kyselin jsou lámavé nehty, tvorba lupů, špatné hojení ran, časté močení a pocit žízně, ale i poruchy učení a paměti. Neopomíná vzpomenout na blahodárné účinky kokosového oleje, který je pro svůj vysoký obsah kyseliny laurové přináší antivirové, antibakteriální a protiparazitické účinky. A neméně blahodárný je i lněný olej, který má silné antiaterogenní a protizánětlivé účinky; odstraňuje arytmie a snižuje cirkulující cholesterol a hladinu transmastných kyselin. 

Velmi důsledně je v knize probráno také užívání statinů, které jsou diabetikům ordinovány jaksi samozřejmě. Přičemž už teď existují studie, tvrdí autorka, jež dokazují, že užívání statinů vede ke vzniku diabetu, pokud jej ještě nemáte. Cholesterol je totiž molekula, kterou lidský organismus potřebuje pro strukturu všech buněk, ve kterých tvoří významnou složku buněčných membrán. Je mimořádně důležitý při funkci nervoých buněk a nervových vláken, pro tvorbu hormonů a vitamínu D. Místo užívání statinů proto již někteří lékaři doporučují sníst alespoň jedno jablko denně a dostat do těla resveratrol (A víte, kde je nejvíce obsažen? V červeném víně...) Pokud ale přesto statiny užíváte, měli byste užívat denně alespoň 100 mg koenzymu Q10, protože statiny zabraňují jeho metabolizaci.

V knize mají čtenáři možnost nechat vést desetidenním detoxem dle dr. Marka Hymana. 

Takže, vážení diabetici, spolu s prof. Struneckou vás vyzývám: zkuste omezit spotřebu průmyslově zpracovaných potravin, jako jsou uzeniny, paštiky, salámy, pizzy, různé pommazánky a saláty, bábovky, sladké cereálie i „zdravé“ tyčinky. Zkuste začít výrazně omezovat kasein a lepek, úplně se vyhýbat glutamátu, který je nejrozšířenějším nervovým přenašečem, ale v umělé podobě poškozuje nervy i mozek; dále aspartamu, který poškozuje nervy a mozek i citlivost centra pro sytost, větší průšvih však je, že se navaže na DNA a může jí poškodit (pokud ale už není vyhnutí, a vy musíte sníst jídlo s glutamátem vězte, že neurotoxickým účinkům glutamátu dokáže zabránit extrakt z bobulí kustovnice.

"Nejsi-li připraven změnit svůj život, nemůže ti být pomoženo," hlásal už v antice Hippokrates. Tak to zkuste!  Paradoxem dnešní doby je, že v bohatých zemích, chudí lidé umírají na přemíru potravy. Nebuďte jedním z nich! Mnoho vědeckých studií ukazuje, že i když už člověk nějaký ten problém má, nic není ztraceno a dá se to řešit vhodnou životosprávou. Omezení příjmu potravy a úbytek na váze se podle mnoha studií jeví jako perspektivní a slibný způsob, jak účinně provést prevenci prediabetického stavu, nebo dokonce i jeho odstranění v prvních 4 letech. Tak s chutí i pohybem do toho!

 

Autor recenze: Tereza Marková