Zdeňka Jordánová: MOJE PENÍZE aneb "Chudoba není ctnost, ale nemoc", Nakladatelství Vodnář 2004

08.12.2013 15:12

Skvělá kniha. Malá, útlá, velmi čtivá - rozdělená do informacemi nabitých kapitolek.

Paní Jordánová je takový „pozvedač ega a odvahy“. Každý chce být bohatý přinejmenším natolik, aby mohl žít spokojeně, mohl si dovolit co potřebuje, a nedřel bídu s nouzí. Jediný způsob pro nás, jak nebýt na penězích závislí, je mít je. „Nemít peníze je vlastně velmi účinný prostředek jak nejít za svým cílem, jak nedělat to, co máme rádi, jak nedosahovat věcí, ba co více, jak se do některých nápadů vlastně ani nikdy nepustit.“ A pak člověk zajde ještě dál a udělá si z chudoby ctnost a říká, že má „jiné hodnoty“. Pokud mu to skutečně nevadí, není problém, ale pokud si z chudoby udělal ctnost, přesto, že mu to nevyhovuje, pak má problém a velký.

Odbočím trochu. Shlédla jsem teď v kině film Křídla Vánoc. Hrdinové si mohli něco přát. Většinou nevěřili, že by se jejich přání mohlo splnit, nebo jen tak něco plácli. A ejhle, ono se jim to splnilo. A ponaučení? Měli bychom mít rozmyšlené, co v životě chceme, protože je tu reálná šance, že se nám to splní. A kdo nic nechce, nic nemá a jakoby nežije.

Člověk je na výsost kreativní bytost, jejíž přirozeností je být tvořiví, snít a jít si za svým snem. Podívejme se kolem sebe, koho obdivujeme? Zpravidla toho, kdo něco dokázal. Jedná se o životní nadšence, lidi, kteří hoří pro svůj cíl, pro činnost, kterou dělají. Lidi rádi kupují od nadšenců jejich výrobky, a s tím tak trochu i jejich zapálení. Je v tom totiž jistá dávka naděje a jistoty, že výrobek není šunt, ale že se jedná o kvalitu, protože jejich tvůrci do toho vložili kus sebe.

V této souvislosti mě napadá například pan Michal Horáček. Kdykoli s ním slyším nebo čtu nějaký rozhovor hoří nadšením pro to, co dělá. Vybudoval a prodal Fortunu, má spoustu peněz a mohl by si válet šunky na mořské pláži v některém z ostrovních rájů, ale co dělá on? Po čtyřicítce vystudoval antropologii. Protože je textař, vymyslel si lyrikál Kudykam, a byl úspěšný. Pak se nadchnul pro villonské balady. Po vzoru villonských balad otextoval všechny měsíce v roce, nechal je zhudebnit neznámými hudebníky, nazpívat známými osobnostmi a vyšlo dvoj-cd Český kalendář. Nepochybuji o tom, že bude úspěšné. Těším se, co jej nadchne dál a co dalšího stvoří.

Nemusíme chodit ale mezi známé osobnosti, každý zná lidi, kteří se s očividným nadšením zabývají tím, co je baví, naplňuje a dostávají za to peníze. 

Pode paní Jordánové je to ta správná cesta - udělat ze svého končíku zaměstnání. A proč taky ne, v práci trávíme hodně velkou část života a dělat něco, co nás nebaví, nebo dokonce otravuje není vůbec dobrá cesta. Takže to chce plán, nadšení, odhodlání a trošku toho štěstí, které ale, jak víme, přeje hlavně připraveným. A schází-li člověku odvaha, tak nechť si ke všemu výše zmíněnému pořídí právě tuto knihu, která mu osvětlí mnohá zákoutí cesty za naplněným životem.

 

A teď jedna taková drobnost pro pobavení. Protože jsem psala o Českém kalendáři pana Horáčka, musím přiznat, že jsem po poslechu toho alba, některými jeho baladami velmi okouzlená. Jeho verše mi přijdou tak krásné a ladné, že jsem si řekla, že napsat villonskou baladu nemůže být takový problém a že to zvládnu taky. :) A protože jsem nadšená i knihou Moje peníze, spojila jsem tato dvě svá nadšení v jeden výsledek:

 

Ten, kdo hýbe světem

 

Otázka, kdo hýbe světem

mě čas od času napadá.

To když ona „blbá nálada“

se cpe pod kůži i mým dětem.

Tak jim říkám: „Ale jděte.“

Svět se sotva někdy zboří.

Jen ten, kdo pro svůj zápal hoří,

může pohnout celým světem.

 

Penízky tam naleznete,

kde se snoubí dobrá nálada

a nadšení. Vždyť to zapadá,

jak okvětní lístek do poupěte.

Nabádám vás proto: „Bděte!

A buďte připraveni hojně tvořit.

A stejně jako bujní oři,

se zapálením opásejte.

 

A na celý svět se smějte.

A dejte si ruce za záda,

neb kdo se směje ovládá,

a může pohnout celým světem.

V problémech se nebabrejte.

Jak proti proudu plavat v moři

zná ten, kdo se jen žalem moří.

Chce to víru, dokud srdce tepe.

 

Tak jak slunce září v horkém létě,

ať váš zápal pro věc neuvadá.

To vám dneska říkám ráda,

jako ten, kdo umí hýbat světem.


PS: Budete-li chtít v diskusi pod článkem kamentovat můj básnický počin, buďte prosím milosrdní... :) Díky. T

Diskusní téma: MOJE PENÍZE aneb "Chudoba není ctnost, ale nemoc"

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek