Zubní kazy

12.05.2014 13:01

Lékaři udávaná hlavní příčina tvorby zubního kazu, tedy kyselé prostředí způsobené stravou se jeví jako opodstatněná, ale jen do chvíle, kdy se člověk setká s přírodními národy, které zdaleka nevěnují ústní hygieně péči jako lidé ve vyspělém světě, a neznaje cimrmanovského hesla „zuby, pohroma huby“ vesele žijí a baští veškeré pochutiny svým zdravým chrupem až do hlubokého stáří.


Co je tedy na vině? Rafinované potraviny, přátelé. Ohraná písnička na mých stránkách, já vím. Ale už to tak asi bude. Takže vrah číslo jedna: průmyslově zpracovaný cukr a svou roli hrají i bílá mouka a obecně nezdravý životní styl.


Dr. Jonáš ve své knize "Zdraví v ohrožení: Hořká pravda o sladkém cukru" na straně 95 píše: "Rafinovaný cukr jak z cukrovky, tak třtinový poškozuje zdravé zuby jednak bezprostředním kontaktem s nimi, jednak působením plynů uvolněných v žaludku štěpením cukru."


Hlavní příčinou tedy není jen působení sladkých pochutin na zuby v dutině ústní, leč svůj notný podíl má i nedostatek minerálních látek v těle v důsledku nevhodé stravy. Doporučuju přečíst výše jmenovanou Jonášovu knihu, nebo alespoň mou recenzi na ni. Dozvíte se tam, že cukr nejenom, že do těla nedodává, žádný minerál, ale naopak, spoustu jich z těla odvádí. A to zejména vitamíny skupiny B, vápník a hořčík. A ty si pak vycuclý organismus bere z úschoven – v případě vápníku je to z kostí, a když je nejhůř tak i zubů.


V té samé knize se lze na straně 96 dočíst zajímavý experiment, kterému už bude devadesát let a přesto sátle aktuální:

"V letech 1925 začala stomatologická katedra Michiganské univerzity pod vedením Russella Welforda Buntinga provádět rozáhlou studii, která trvala deset let a vešla do dějin jako Michiganský průzkum. Ve velkých dětských domovech v USA dostávaly děti tehdy hodně zeleniny, zčásti v podobě syrového salátu, denně měly čerstvé ovoce, z úsporných důvodů jedly jen vlmi málo masa a takřka žádný průmyslový cukr. Přitom měly až na řídké výjimky naprosto zdravé zuby. Na začátku výzkumu začaly tyto děti po celých pět měsíců dostávat taždý den 100 až 200 g továrního cukru v podobě nejrůznějších sladkých jídel. (Mimochodem, 100g cukru je v litrové láhvi coca-coly.) Koncem pátého měsíce už mělo přes 44 procent dětí zubní kaz. Poté lékaři přísun cukru zastavili, a zuby se přestaly kazit."


Hustý co? Takže už víme, co našim zoubkům škodí, ale co jim prospívá?

Samozřejmě vynechání bílých jedů (cukr, bílá mouka, omezení rafinované soli) a hodně zeleniny, zeleninové vývary, vývary z kostí a zeleniny, za studena lisované oleje. Samozřejmě vše co je bohaté na vápník, (např. mák). Vápník k tomu, aby byl dobře vstřebán potřebuje vitamín D (nenasycené mastné kyseliny, takže lněný či konopný olej, rybí tuk a k tomu je třeba slunenčí svit) a hořčík (v ořeších či semínkách, minerální vodě, nebo v tabletkách).

A samozřejmě čištění svých bílých pokladů se hojně věnujte dál. Mezizubní kartáčky a nitě to jsití. ;) Osobně se domívám, že spíše než drahé a skvělé pasty, je třeba ze zubů mechanicky - poctivým čištěním - odstanit zubní plak.


Blahodárný vliv na zuby, potažmo celou dutinu ústní včetně dutin by mělo být cucání lžíce oleje dvakrát denně. Tato metoda původně pochází z indické ajurvédy. Olej, třeba slunečnicový, nebo olivový, se dá do pusy a 20min se cucá tak, že se převaluje mezi předními zuby a do pusy a zpět. Nesmí se polykat, neb se do oleje uvolňují z těla toxiny, pak se to vyplivne a vypláchne se pusa i krk. Po 14 dnech by mělo jako vedlejší produkt této léčebé metody i vybělení zubů, neboť se prý ze zubů uvolní nánosy a usazeniny a posiluje to také dásně a pomáhá opředcházet zubním váčkům a sad i paradentóze. Prostě všemi směry blahodárná činnost :)


Jestli je teorie o minerálech v těle a zubních kazech pravdivá nevím, ale začnu to zkoušet. Znala jsem pána, který se několik let stravoval výhradně makrobioticky a říkal, že od té doby jej zubní kazy netrápí. Přátelé, nevím jak vy, ale kdyby mi vynechání cukru mělo pomoci vyhnout se utrpení v zubařově křesle, tak do toho jdu! :) S cucáním oleje jsem právě začala, tak uvidíme, jestli to zuby bělí nebo ne. Podám report :)


Teno článek o zubech a zubních kazech je velmi inspirován tímto anglickým článkem: https://higherperspective.com/2013/12/heal-cavities-naturally.html?utm_source=ETT

Diskusní téma: Zubní kazy

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek